AM 9000-sarja on suunniteltu asennettavaksi kolme-, neljä- tai viisiakseliseen kuorma-autoon. Suuret kuiva-aine ja liuostilavuudet mahdollistavat pitkät tienhoitoreitit. Suurin mahdollinen levitysmateriaalimäärä on 16,5m3.
Vahva rakenne ja hyvin valitut materiaalit mahdollistavat AM automaattien lastaamisen auton päälle ja purkamisen auton päältä täytenä. Vahvarakenne, hyvä pintakäsittely ja laadukkaat komponentit takaavat pitkä jopa 20 vuoden käyttöiän.
AM automaatilla voidaan sirotella kuivaa materiaalia, kostutettua materiaalia ja pelkkää liuosta. Kuivamateriaalina voidaan käyttää hiekkaa, suolaa, suolahiekkaa tai kivimursketta. AM 9000-automaatti voidaan varustella joko ruuvikuljettimella tai mattokuljettimella riippuen asiakkaan käyttötarpeista.
TEKNISET TIEDOT | AM 9000 | AM 9036 | AM 9054 | AM 9075 |
---|---|---|---|---|
Työleveys | 2-8 m | 2-8 m | 2-8 m | 2-8 m |
Kuiva-aine tilavuus | 9 mᵌ | 9 mᵌ | 9 mᵌ | 9 mᵌ |
Liuostilavuus | 0 mᵌ | 3,6 mᵌ | 5,4 mᵌ | 7,5 mᵌ |